125 מבצע רנסנס- אמיר זלצברג

ב"ה

המכונית השחורה עצרה בחריקת בלמים ומתוכה יצא פרופסור אנטוניו דה-לה-רוקה. הפרופסור המכובד התבקש להגיע בדחיפות למטה ה FBI בוושינגטון הבירה. מלווה בשני סוכנים גברתנים הועלה הפרופסור לאחר כבוד לאגף המדע והטכנולוגיה של הארגון.
שם, בחדר סגור, נפגש הפרופסור עם ראש האגף, דייויד קארדיף.
– ברוך הבא ל FBI. ציפינו לך.
– שלום גם לכם…מה היה כל כך דחוף בלהביא אותי לפה ועוד באיומים?
– צר לי שנאלצנו להשתמש בשפה כזאת…אך די היססת לבוא לכאן.
– בוודאי…הבחורים שלך באו בדיוק לאחר שסיימתי הרצאה חשובה ומתישה…ציפיתם שאני אבוא לכאן בריקודים?
– כן, אני מבין….ומתנצל. אבל אתה צריך להבין שמדובר בעניין חשוב לביטחון הלאומי של ארצות הברית ואולי העולם כולו.
– אוקיי, עכשיו אני סקרן. במה מדובר?
– רק אקדים ואומר שמדובר במידע מסווג. מה שאני אומד להגיד לך לא עוזב את החדר הזה בשום פנים ואופן אלא אם כן קיבלת פקודה מפורשת להתנהג אחרת.
– כן, ברור…
– בוודאי שמעת שלפני יומיים נחת באיזור הרי הרוקי בקולורדו איך נקרא לזה…כדור אש מהשמיים.
– כן, כן, המטאור הזה…
– אוקיי…זה מה שפרסמנו בתקשורת. לא מטאור ולא נעליים. מדובר באדם שישב בתוך איזה מתקן מוזר שנחת כאן משום מקום…והוא מדבר איטלקית מוזרה.
– מה זאת אומרת…
– רגע, זה עוד לא הכל. כששוטרים התקרבו אליו הוא תקף את השוטרים. נאלצנו להמם אותו. הוא חסר הכרה ומתאושש לאיטו.
– נו, נו…לא היה חסר הרבה שהייתם משתמשים בכח נגדי…
– ואם זה לא מספיק, הוא היה לבוש בבגדים מתקופת ימי הביניים. כיוון שאתה מומחה בעל שם עולמי באיטליה של ימי הרנסנס וגם דובר איטלקית שוטפת החלטנו שניתן לך את הכבוד לחקור אותו. ממחר בבוקר הבחור הזה עומד לרשותך. כמובן שאנחנו נעקוב מקרוב אחרי כל תנועה שלו. ושלך. ראש ה FBI בכבודו ובעצמו יעקוב אחרי החקירה הזאת בעניין רב.
– אוקיי. זה באמת נשמע מעניין. אתם חושבים שהוא הגיע מ…
– אנחנו לא חושבים שום דבר, רק משערים…מבחינתו זה יכול להיות זיוף מאד מתוחכם או סתם משוגע…בשביל זה הבאנו אותך לכאן כדי לעזור לנו לשפוך אור על העניין הזה. כמובן שייתנו לך מקום לינה לכמה ימים שיידרש + ארוחות מסודרות. הכל עלינו.
– נו, נו…לפחות זה.
– אז תלך לנוח, תעדכן את המשפחה, תעשה מה שאתה רוצה וצריך. האנשים שלנו ילוו אותך לדירה שזה תשהה בימים הקרובים. מחר בתשע בבוקר אנחנו אוספים אותך.
– אוקיי, תודה.
– ורק להזכיר לך – בשום פנים ואופן…
– …לא לדבר עם אף אחד על זה. הבנתי.
– טוב מאד. אנחנו כבר נגיד לך מה להגיד למכרים שלך. לילה טוב.
– לילה טוב.
*
הפרופסור הגיע מותש לדירת המסתור שלו. מצפה לו יום ארוך מחר. באותה שעה ממש כינס נשיא ארצות הברית ישיבה מיוחדת בבית הלבן עם בכירי משרד ההגנה, הצבא וה CIA. הנשיא נראה מודאג ויש לו סיבות טובות לכך: בשנים האחרונות ניצב העולם החופשי בפני האתגר הבינלאומי הקשה ביותר מאז ומעולם: ארגון דאעש השתלט זה מכבר על נסיכויות המפרץ, חצי האי סיני, לוב ותימן לאחר שהובס בעירק וסוריה – דבר שהביא על עוד זרם ענק של מיליוני פליטים לאירופה, שלמעשה איבדה שליטה. בתזמון מאורגן היטב החלו תאי השטח הרדומים של דאעש בשיתוף ארגונים איסלאמיסטים אחרים בסדרת פיגועי ענק והתקוממויות רחבות בכל מדינות מערב אירופה. המשטרים המקומיים לא השכילו לקרוא את המפה בזמן, וניצבו למעשה חסרי אונים. המתקוממים הצליחו להשתלט על בסיסי צבא וטילים בעזרת כלי נשק מתקדמים שהצליח דאעש להבריח לאירופה עם זרם הפליטים הגובר והולך. למזלה הטוב, הצליחה ארצות הברית למנוע נפילת נשק גרעיני בידי המליציות של דאעש ברגע האחרון, אך הכאוס באירופה הלך וגבר. מליציות הנאמנות לדאעש הציבו את דגל דאעש בראש מגדל אייפל בפריז והעלו באש את בניין הפרלמנט האירופי בבריסל למרות מלחמה עיקשת מצד אזרחים אמיצים בשתי המדינות. נאמן לדרכו בעירק ובסוריה, האירגון החריב אתרים היסטוריים ביוון כמו בשאר אירופה, וכן שרף ובזז את כל המוזיאונים שנפלו לידיו, כולל מוזיאון הלובר בפריז. אירגון הטרור אף כבש באופן מלא את הערים מאלמו שבשבדיה ומארסיי שבצרפת והקים שם את "החליפות האיסלמית השנייה". מנגד, ארה"ב הרחיבה מאד את צו ההגירה שיזם בשעתו הנשיא דונלד טראמפ, שכללה עכשיו איסור כניסה למוסלמים מכל מדינות העולם. רוסיה סבלה מהתקפות טרור קשות של צ'צ'נים בדלנים מחד גיסא וארגון דאעש מאידך. התקפות שבשיאן החריבו חלק מהקרמלין, ואף פצעו קשה את נשיא רוסיה שנבצר ממנו להמשיך בתפקידו. רוסיה בתגובה הפציצה והחריבה עד היסוד את צ'צ'ניה, כבשה את הרפובליקות המוסלמיות שהתנתקו ממנה לפני שנים רבות, ובהמשך גם את אפגניסטן והקימה את "האימפריה הסובייטית השנייה" בהסכמה שבשתיקה מצד ארצות הברית (מה שהגביר מאד את זרם הפליטים לאירופה). המחיר המיידי היה אלפי חיילים רוסיים הרוגים. המצב במזרח הרחוק לא היה משפיע רצון אף הוא: גם סין סבלה מהתקפות טרור קשות מידי קבוצות טרור אויגורים שנשבעו אמונים לדאעש. סין הגיבה בהתקפות טנקים ומטוסים מסיביות שבהם נהרגו מאות אלפים של מה שנראה כלא פחות מג'נוסייד מאורגן נגד המיעוט האוינגורי. על הדרך כבשה סין את טייואן. בגזרת אפריקה – בניגריה משתוללת מלחמת אזרחים נגד ארגון בוקו חראם שהשתלט על כמחצית מהמדינה. גם תורכיה סבלה מפיגועים קשים מצד ארגוני טרור איסלמיסטים וכורדים, אך הגיבה בנחישות רבה ביותר והצליחה לייצב את המצב.
לאחר שארגון דאעש התבסס פחות או יותר ברוב מדינות מערב אירופה, פתח צבאו במתקפת טילים מתוזמנת ומאורגנת היטב נגד הרפובליקה הסובייטית ובריטניה (שהזכירה את הבליץ במלחמת העולם השנייה), וכן הפעיל אוטובוסים, מטוסים ומשאיות מתאבדים נגד בסיסי ארצות הברית בכל העולם, וכך נפתחה למעשה מלחמת העולם השלישית. מחד גיסא – ארצות הברית, בריטניה, סין, הרפובליקה הסובייטית ובעלי בריתם ומאידך – ארגון דאעש, ארגוני טרור ג'יהאדיסטים נוספים ושלוחותיהם ברחבי העולם. התגובות נגד ארגון הטרור באירופה היו נקודתיות ומהוססות, כיוון שהטרוריסטים השתמשו באזרחים אירופאים כבני ערובה וכמגינים חיים.
*
באותו ערב גורלי קיבל הנשיא אינפורמציה לגבי מצב המלחמה בכמה חזיתות: החדשות הרעות – מליציות נאמנות לדאעש הצליחו להשתלט על כמה מאיי אינדונזיה ואיי הפיליפינים. צבא דאעש מנסה לפלוש לתוניסיה ואלג'יריה. בברזיל וארגנטינה משתוללת "האינתיפאדה הלטינית" כמו שקראו לזה, הפורעים הצליחו להחריב את פסל ישו הגואל בברזיל. פקיסטן ניצלה את הכאוס העולמי ופתחה במלחמה עם הודו, אך כרגע אין חשש שהעניינים יסלימו לכדי מלחמה גרעינית. יש חשש כבד לפלישה מלזית לסינגפור. ערב הסעודית פלשה למדינות המפרץ כתגובה להתקפת טילים על שיטחה ומנהלת קרבות קשים נגד המליציות של דאעש. החדשות הטובות – ארצות הברית מצליחה לארגן קואליציה רחבה במהירות יחסית "נגד בני החושך והעוולה הנושאים את שם האל לשווא" כפי שקרה להם הנשיא – רוב מדינות אפריקה, מדינות אמריקה הלטינית, מדינות מזרח אירופה, הודו, קנדה, יפן, אוסטרליה, ניו זילנד, ערב הסעודית, מצרים, תורכיה ואפילו שוויץ הניטראלית העמידו את צבאם לרשות הקואליציה הבינלאומית (ככה זה כשמרגישים עם הגב לקיר, הרהר הנשיא).
ואחרונה חביבה – ישראל. במשך הזמן המצב הביטחוני בארץ הקודש (שגם ככה אף פעם לא היה במיטבו) הידרדר אף הוא. אבל השיא היה באחד הבקרים האביביים השלווים – יחידות הטילים של אנשי החמאס בשיתוף יחידות דאעש בסיני טיווחו בטילים מתקדמים, מדוייקים וארוכי טווח מספר מטרות אסטרטגיות בו זמנית: את איזור הכנסת שבו נהרגו 15 ח"כים, את איזור נתב"ג, כולל הפלת מטוס אל על עם 300 הרוגים, את מגדלי עזריאלי, כולל הרס רב בשלושת המגדלים ו 230 הרוגים, וכן את איזור הכור בדימונה, שגרם ל 45 הרוגים ולדליפה רדיואקטיבית חמורה שהצריך פינוי מהיר ברדיוס של 50 ק"מ מהכור. תגובתה של "הישות הציונית" לא איחרה לבוא – ישראל כבשה את כל רצועת עזה במבצע "מחץ הרעם" תוך שימוש מסיבי בכל האמצעים הצבאיים העומדים לרשותה, כולל יחידות מיוחדות ומטוסי חיל האוויר. עשרות אלפי פלסטינים נהרגו. גם הצד הישראלי שילם מחיר – 55 חיילי צה"ל נהרגו. במקביל הקימה ישראל "רצועת ביטחון" בצפון סיני בדומה למה שנעשה בדרום לבנון בשעתו והפציצה את כל איזור סיני (עם הבנה שקטה מצד מצרים) – אלפי אנשי דאעש נהרגו. מנגד, ככל שהמבצע התארך ורשימת הקרבנות של חילי צה"ל התארכה, הקונצנזוס סביב המבצע החל להיסדק, כפי שנהוג בישראל. הפגנות קשות מאד של ארגוני שמאל קיצוני ופעילי זכויות אדם פרצו ליד משרדי הממשלה בכל רחבי הארץ תחת הכותרות "ישראל טובחת בחפים מפשע", "תנו צ'אנס לשלום" ו"ישראל = דאעש". משטרת ישראל נאלצה להשתמש בכדורים חיים. 3 שוטרים ו 20 מפגינים נהרגו, רובם פעילי זכויות אדם שנמלטו מאירופה הבוערת. למרות הכל, דובר משרד החוץ הישראלי הבטיח ש"ישראל תעמוד לימין הקואליציה הבינלאומית ותסייע ככל שיידרש". (פרשנים הזכירו את העובדה שהנשיא האמריקאי מכיר היטב את ראש ממשלת ישראל – שניהם למדו יחד באותה כיתה בבית ספר ישראלי עד גיל 10…)
*
נשיא ארצות הברית ברט כהן, שנבחר לפני כשנתיים, זכה להיות היהודי הראשון שנבחר לכהונה הרמה. הוריו הגיעו לארץ האפשרויות הבלי מוגבלות היישר מרעננה במסגרת עבודתו של האבא כמהנדס מחשבים בכיר בחברת IBM. אז עוד קראו לו בארי. הם התגוררו בוושינגטון הבירה. האמא הועסקה כמורה לעברית ויהדות ב Sunday schools המקומיים. בארי ואחותו למדו בבית ספר היהודי "Hebrew Academy". חברת IBM היתה מרוצה מעבודת האבא והוא היה מרוצה מהמקום, אז המשפחה נשארה באמריקה, ונשארה ושוב נשארה. לאחר סיום לימודיו בתיכון, התקבל בארי הכשרוני ללימודי משפטים באוניברסיטת ייל וסיים בהצטיינות. במהלך לימודיו שינה את שמו לברט ("יותר התאים לי", תירץ שנים מאוחר יתר). באוניברסיטה גם הכיר את ליסה, סטודנטית יהודייה מקומית לרפואה. הם התחתנו בחתונה רפורמית מפוארת, ויותר מאוחר היו השניים מטרה לבדיחות שקשורות לברט וליסה סימפסון. אך בניגוד למשפחת סימפסון, לבני הזוג כהן לא היו ילדים, תופעה די רווחת בקרב זוגות יהודים בארצות הברית. לאחר לימודיו, החל ברט לעבוד כמתמחה בפירמת עורכי דין יוקרתית בניו יורק. בזכות כישוריו המשפטיים, וכן כשרון הנאום הנפלא שלו (רבים השוו אותו לעורך דין האגדי Clarense Darrow , וכן לשר החוץ הישראלי אבא אבן), הוא התקדם בעבודה בצורה מטאורית עד שנודע כאחד מגדולי עורכי הדין בנושא זכויות אדם, וכן התעסק הרבה בנושאי נדל"ן, מה שהעשיר את חשבון הבנק שלו. עם הזמן הוא הצטרף למפלגה הרפובליקנית והתברג שם כפעיל מרכזי. במפלגה שמו לב לצעיר הכשרוני והאיצו בו לרוץ למשרת סנטור של מדינת ניו יורק – והוא נבחר לכמה קדנציות רצופות (בין השאר דבק בו שם החיבה "נסיך האמזונס", עקב המבטא הישראלי הקל שלו, שהזכיר את המבטא של גל גדות בסדרת הסרטים המצליחה "וונדר וומן"). אחד ההישגים המרכזיים שלו כסנטור – הוספת התיקון ה 28 לחוקה האמריקאית: מועמדים לנשיאות ארצות הברית כבר לא חייבים להיוולד על אדמתה. מספיק שהם שוהים כאן עשר שנים ברציפות ומדברים אנגלית בצורה שוטפת. הצורך בתיקון נוצר עקב המצב הרגיש שבו עשרות מיליוני פליטים נוצרים (בעיקר מאירופה המתאסלמת, אבל גם מדרום אמריקה ואפריקה) ברחו לארצות הברית וקיבלו מקלט מדיני (עובדה שגרמה לעלייה חריפה בכמות פשעי שנאה מצד מליציות ימניות קיצוניות). ברט הסביר שהתיקון חשוב כדי "להראות לכל העולם שהתרבות האמריקאית פתוחה מספיק ואמיצה מספיק לתת לכל אחד ואחת את האופציה להגיע הכי רחוק שאפשר, דווקא לאור המשבר העולמי הגלובאלי החמור המתרחש לנגד עיננו". המפלגה הדמוקרטית שיתפה איתו פעולה בהתלהבות. לעומת זאת, במפלגתו שלו לא ראו בעין יפה את היוזמה השנויה במחלוקת, ואף רמזו כי הוא מכשיר למעשה את מועמדותו שלו. ובאמת, לאחר מספר קדנציות רצופות ומוצלחות, החליט ברט ללטוש עיניים לעבר הבית הלבן. הוא ניצח בקלות את המועמדים בפריימריז של המפלגה הרפובליקנית. היה לו קרב יותר קשה ורווי השמצות מול המועמדת מטעם המפלגה הדמוקרטית, צ'לסי קלינטון, אך בסופו של דבר הגיע לטופ של הטופ.
*
בתשע בבוקר הובא פרופסור דה-לה-רוקה למתחם חדרים מסתורי של ה FBI. "בוקר טוב מיסטר דה-לה-רוקה, נעים מאד, אני ג'ורג' מהFBI . האזרח שאתה הולך לחקור נמצא שם", אומר לו ג'ורג' באיטלקית שוטפת ומראה לו את האיש המוזר שיושב מאחורי זכוכית שקופה. "כבר הסבירו לך איך לדבר איתו ומה לשאול. אז שיהיה בהצלחה". בנוסף לג'ורג' נכנסו לחדר אישים נוספים. "אני רוצה שתכיר את האנשים שיעקבו אחרי החקירה – אדם, ראש צוות החקירה. ריק, דני וויליאם, אנשי צוות החקירה. סמנתה מיטשל, ראש ה FBI. רונאלד ביבר, אחד מבכירי ה CIA – עקב ההשלכות הבינלאומיות הצפויות של החקירה הוחלט לערב גם אותם. יש גם מאבטחים מאחורי הקלעים שיתערבו במקרה שהחקירה תשתבש. ואחרון אחרון חביב, עבדך הנאמן שישמש כמתורגמן לצוות הנכבד.
– נעים מאד פרופסור, פתחה ראש ה FBI ולחצה יד. ברוך הבא…רק רציתי לומר לך שקראתי את המאמר האחרון שלך בקשר למתח בין נסיכויות איטליה בתקופת הרנסנס. מאד מעניין, נחמד לראות את האדם מאחורי המאמר.
– תודה, נעים לפגוש אותך, גבירתי. ונעים לפגוש את כולם.
– אז זהו, הבמה לרשותך…ותזכור דבר אחד – תזרום איתו ולא תכביד עליו. סומכים עליך…
האזרח המוזר, שהיה אזוק לשולחן, נראה מפוחד. עיניו התנועעו מצד לצד כעכברוש שמבקש לצאת מהמחילה. הפרופסור נכנס לחדר, כשהוא מנסה להיראות נחמד ככל האפשר.
– שלום לך, אני אנטוניו…אל תפחד, אתה בידיים טובות.
– מי אתה? איפה אני?
– אתה בתוך בניין של ה FBI.
– מה זה FBI?
– סוכנות הריגול הפנימית של ארצות הברית.
– איפה זה ארצות הברית? באירופה?
– ארצות הברית נמצאת באמריקה.
– איפה זה אמריקה?
– המממ…לא משנה. איך קוראים לך?
– ג'ובאני.
– בן כמה אתה?
– 45.
– זאת אומרת שנולדת בשנת…
– 1470.
– 1470? אה, ברור…אנחנו היום אנחנו בשנת…
– 1515.
– בדיוק…ומאיפה אתה?
– מרומא.
– ומה אתה עושה בחיים?
– אני העוזר הראשי של אדוני הצייר, הפילוסוף, המתמטיקאי, המדען והממציא.
– וואו…ממש סופרמן…
– ממש מה?
– לא משנה. איך קוראים לאדון שלך?
– ליאונרדו דה וינצ'י.
– סליחה? האם אמרת ליאונרדו דה וינצ'י?
– כן כן…מכיר אותו?
– בוא נאמר ששמעתי עליו הרבה מאד. רגע אחד…אתה ג'ובאני ג'קומו דה פייטרו קפרוטי? זה שליאונרדו כינה "סלאי" (שד קטן באיטלקית)?
– בכבודי ובעצמי…רגע אחד…איך אתה יודע את כל זה? אף אחד לא יודע איך מכנה אותי אדוני!!! טוב, נמאס לי…אני רוצה לדעת מי אתה? מה זה הבגדים האלה שאתה לובש? באיזה תקופה אני נמצא?
– טוב, טוב, תירגע…אני אהיה כנה איתך…אני פרופסור אנטוניו דה-לה-רוקה. אני מתמחה בתקופת הרנסנס, שזאת בעצם התקופה שלך. והתאריך היום הוא 20 בינואר, 2043.
– באמת? תוכיח!
– הנה…יש כאן לוח שנה…תראה את התאריך בעצמך…(הפרופסור מוריד את לוח השנה מהקיר. צוות החקירה מאחורי הקלעים עומד פעור פה, וראש ה FBI ממלמלת "לא ייאמן…אנחנו רואים הצגה היסטורית בשידור חי, חבל שלא הבאנו פופקורן").
– לא ייאמן, זה עבד…ליאונרדו, אדוני היקר הוא פשוט גאון…
– על מה אתה מדבר?
– אז ככה: ליאונרדו דה וינצ'י הוא גאון וממציא, את זה אתם יודעים. נכון? אז ההמצאה הכי גדולה שלו זה כלי מיוחד שיכול לעבור ממימד זמן מסוים למימד זמן אחר בעבר או בעתיד.
– וואו…מה אתה אומר…הכלי הזה בעצם הביא אותך לכאן?
– כן, כן…אין הסבר אחר…יש לי את כל התרשימים והחישובים של ההמצאה הזאת. אבל האנשים שלכם בטח לקחו את זה…
– נשמע מרתק ומעניין…אבל אני רוצה לשאול אותך שאלות על התקופה "שלך" ונראה מה יהיו התשובות.
– אני רוצה לשאול אותך על התקופה הזאת…
– ידידי הנכבד, אני שואל כאן את השאלות.
– אוקיי.
– מי האפיפיור אצלכם?
– ליאו העשירי.
– מתי הוא מונה לאפיפיור?
– לפני שנתיים…כלומר ב 1513.
– מי היה אפיפיור לפניו?
– יוליוס השני.
– מי שולט היום…זאת אומרת אז…בפירנצה?
– בני המדיצ'י.
– ומי שולט במילאנו?
– בית הבסבורג.
– וברומא?
– ג'וליאנו דה מדיצ'י, האח של האפיפיור.
– אתה אמור להכיר היטב את ליאונרדו דה וינצ'י. איפה היה ליאונרדו לפני שהגיע לרומא?
– במילאנו. ובונציה. ובפירנצה וב…
– זה מספיק לעת עתה. איזה ציור הוא צייר במילאנו?
– הוא צייר כמה ציורים. למשל, מריה וישו עם הקדושה אנה.
– באיזה מקום צייר ליאונרדו את הסעודה האחרונה?
– בכנסיית סנטה מריה דלה גרציה.
– מי לימד את ליאונרדו מתמטיקה?
– לוקה פאצ'ולי.
– מתי צייר ליאונרדו את המונה ליזה?
– ב 1503.
– את מי הוא צייר בתמונה?
– את גברת ליזה ג'רארנידי.
– באיזה כלי נגינה ניגן ליאונרדו?
– בנבל.
– תשמע..אתה באמת באת מהעבר…אה? אם היית סטודנט שלי היית מסיים את התואר בהצטיינות. (לפתע נשמעו צלילים מוזרים…הפרופסור הוציא משהו מהכיס…ג'ובאני נבהל וצעק "לא, אל תהרוג אותי…". הפרופסור חייך ואמר "זה בסדר ידידי, זה לא כלי נשק…ככה אנחנו מדברים אחד עם השני, אנחנו קוראים לזה טלפון…חכה שניה…אני מטפל בזה". הפרופסור שם את הנייד על שקט והמשיך בשיחה).
– אני יכול לשאול איזה ארץ זאת?
– אתה שמעת על כריסטופר קולומבוס?
– בוודאי.
– אז אתה נמצא בארץ שהוא בעצם גילה. היום קוראים לזה אמריקה.
– אה…אז אתם אינדיאנים?
– לא, לא…זאת אומרת, היו פה הרבה אינדיאנים והיום הם נמצאים במקומות מוגדרים.
– אה, ברפובליקות כמו פירנצה ומילאנו?
– לא בדיוק…האמת היא שזה נושא לא פשוט, אז בוא נעזוב את זה.
– אני מבין שהתרבות שלכם מאד אלימה.
– למה אתה חושב ככה?
– ראיתי איך שהתנפלתם עלי כשהגעתי.
– אני מתנצל בשם האנשים שלנו. הבנתי שהתנהגת די באלימות כשרצינו לדבר איתך. היתה אי הבנה.
– בוודאי. נבהלתי כשראיתי כל מיני דברים מוזרים בשמיים עם דברים שמסתובבים שעושים קולות מפחידים.
– קוראים לזה הליקופטר. ככה אנחנו מגיעים באוויר ממקום למקום. גם לליאונרדו היה חזון כזה. אז לפחות הרעיון הזה התממש.
– אני שמח לשמוע. אגב…מה קרה עם הציורים של אדוני?
– אתה שואל שאלה טובה. אחד הציורים, "ג'ינברה דה בנצ'י", נמצא ממש קרוב אלינו בגלריה הלאומית לאומנות. עוד תמונה של ליאונרדו, "הגבירה עם החולד", נמצאת בקראקוב. רוב התמונות האחרות היו במוזיאון בפריז…אבל לצערי הן לא שרדו.
– למה?
– המוסלמים השתלטו על אירופה.
– מה??? האימפריה העותומנית השתלטה על אירופה?
– לא, לא…ביננו – הלוואי שזה היה הם…אבל האימפריה העותומנית כבר לא קיימת מזמן. מדובר בצורה מאד קיצונית ואלימה של האיסלאם. הם התארגנו בהתארגנות טרוריסטית על מנת להשליט את דת האיסלאם בצורה אלימה בכל העולם. מה שקראת תרבות אלימה. קוראים להם "דאעש". בכל מקום שהם שולטים הם בוזזים ומחריבים עד היסוד את כל אוצרות התרבות הנוצרית והיהודית – כנסיות, בתי כנסת, מוזיאונים, אתרים מהתקופה שלך ומתקופות יותר קדומות. הם מוציאים להורג את כל מי שמתנגד לדת שלהם. אני לא אפרט איך הכל התחיל ולמה…אבל אלו העובדות עכשיו.
– גם מסעי הצלב הנוצרים היו ככה. הוצאות להורג של מוסלמים ויהודים. ומה עם גירוש היהודים מספרד?
– כן, אבל כיום הנצרות רגועה, מתקדמת וליברלית. בכל מקרה אני מצטער להגיד לך שכל התמונות של ליאונרדו דה וינצ'י עלו באש יחד עם עוד הרבה מאוצרות האנושות באלפי השנים האחרונות. המוסלמים גם ערפו את ראשו של האפיפיור והחריבו את כנסיית הוותיקן.
– אוי ואבוי…השם ישמור.
– בהחלט…המוסלמים בתקופה שלך היו יותר סובלניים…הם הרי לא ידעו לשלוט בארצות שהם כבשו…אז הם השתמשו באנשים יהודים ונוצרים שיעזרו להם לשלוט עליהם למרות שהם השפילו אותם…אירוני משהו. אבל המוסלמים הקיצונים בימינו…מחריבים כל מה שלא מוסלמי בדיוק כמוהם… כל העולם החופשי נמצא במלחמה עם האיסלאם הקיצוני במה שאנחנו קוראים מלחמת העולם השלישית. כן, עברנו שתי מלחמות עולם קשות מאד, ולא אפרט עכשיו.
– וואו….כל העולם נלחם במלחמה אחת?
– פחות או יותר. המטרה שלנו – לשחרר את אירופה והעולם כולו מהאיסלם הקיצוני.
– מה זה האור הזה?
– זה סימן שאני חייב לסיים. תשמע ג'ובאני ידידי…היה ממש נעים להכיר אותך. שיהיה לך בהצלחה, ואני מאד מקווה שניפגש שוב.
– תודה על הכל, פרופסור.
– אתה יכול לקרוא לי אנטוניו. כל טוב וברוך הבא למאה ה 21.
הפרופסור לחץ את ידו ויצא החוצה לצוות שעקב בתדהמה על הנעשה.
– פרופ' דה-לה-רוקה: נו, חברים…מה אתם אומרים?
– אדם, ראש צוות החקירה: חכה, עוד לא התאוששנו…
– וויליאם מה CIA: תשמעו, זה דבר מדהים.
– ראש ה FBI: בהחלט…חכו שהנשיא ישמע על זה. אנחנו נעבוד על תמלול השיחה…ונשלח לנשיא גם הקלטה של התרגום.
– אדם: אני משער שכולנו מסכימים שאכן הג'ובאני הזה דובר אמת ומדובר בנציג אותנטי של תקפות הרנסנס…
– פרופ' דה-לה-רוקה: אני לא פסיכולוג גדול, אבל לי נראה שהוא דובר אמת…אם לא אז הוא שחקן מעולה וצריך לקבל חוזה בברודווי מיד…אגב, איפה נמצאת מכונת הזמן שהוא מדבר עליו?
– ראש ה FBI: האנשים שלנו בודקים את זה ב"איזור 51".
– פרופ' דה-לה-רוקה: ומה לגבי המסמכים שהוא אמר שיש לו?
– וויליאם: גם שם…אבל סרקנו אותם והם נמצאים על המחשב בחדר השני. בוא איתי בבקשה.
הפרופסור ישב מול המחשב, בדק במשך דקות ספורות את המסמכים והגיב:
– תשמעו…זה משהו מדהים, זה בהחלט תואם את כתב היד של ליאונרדו דה וינצ'י. זה גם נראה עשוי מחומר בתקופה ההיא. אני מציע שג'ובאני ייחקר לא רק על ידי אלא גם על ידי אנשי אקדמיה אחרים שמתמחים בתקופה ההיא.
– תן לנו להחליט מי ייפגש איתו. אבל רק שתדע – החבר החדש שלך ייבדק על ידי רופאים ופסיכולוגים…בהנחה שכל מה שאמר זה נכון צריך לבדוק איך המסע בזמן השפיע עליו. אבל אל תדאג, הוא גם ייחקר על ידי מיטב המומחים בתחום – היסטוריונים, אנשי מדעי המדינה וכו'. לא חסרים אנשי מקצוע ואקדמאים דוברי איטלקית שברחו לכאן מאירופה…לפחות דבר אחד טוב יצא מהמלחמה הארורה הזאת. לך היתה הזכות להיות האדם הראשון בעולם שכנראה דיבר עם אדם שהגיע במסע בזמן מהעבר, אם לא נחשיב את השוטרים שעצרו אותו. ברכותיי. ושוב אני חייבת להדגיש…
– שהכל סודי, כמובן. האמת – זה באמת מדהים ומרגש. היתה לי זכות גדולה. ותודה לכם. אבל נראה כמה זמן תוכלו להסתיר דבר כזה מהתקשורת…
– במצב הנוכחי זה הדבר האחרון שמדאיג אותנו…
*
כשלושה שבועות לאחר שג'ובאני נחת בארצות הברית, נחת נשיא ארצות הברית ב"איזור 51" עם פמליה מכובדת שכללה את כל שרי ממשלת ארצות הברית, הרמטכ"ל, היועץ לביטחון לאומי, דובר הבית הלבן, ראש ה FBI, ראש ה CIA, מפקדי הכוחות האמריקאים והבריטים במלחמה, שרים מממשלת איטליה שהצליחו לברוח מאירופה הבוערת (לנשיא איטליה עצמו לא היה מזל כזה. הוא נמלט למילאנו, אך נתפס בידי המליציות של דאעש, שבאקט משפיל ומזעזע במיוחד ירו בו למוות והתעללו בגופתו באותו איזור שבו התעללו לפני שנים בגופה של מוסוליני), ועוד פקידים ממשלתיים חשובים יותר או פחות. ברגע האחרון התאפשר גם לפרופ' דה-לה-רוקה להצטרף.
הנשיא נפגש עם שון האקבי, מנהל "איזור 51" בפתח של אולם גדול.
– בוקר טוב, מיסטר פרזידנט. בוקר טוב לכולם. לכבוד הוא לי לפגוש בך ביום המיוחד הזה.
– תודה רבה ובוקר טוב גם לך.
– בלי הקדמות מיותרות אני מתכבד להראות לכם את התגלית של המאה, בעצם התגלית של המילניום. גבירותיי ורבותיי – הנה לפניכם מכונת הזמן של ליאונרדו דה וינצ'י.
האולם נפתח וכל האנשים נכנסו פנימה – מכונת הזמן ניצבה במרכז האולם בתוך חדרון מזכוכית אטומה. המכונה היתה בנויה מעשרות גלגלי שיניים וכן מנגנונים מכניים שונים מחוברים לצינורות שחורים. בצמוד לעיסת הגלגלים והצינורות נראה תא קטן עם מקום ישיבה לאדם אחד. בתוך התא היו גלגלי שיניים עם מספרים שונים – המספרים הצטרפו בחלונית מיוחדת לתאריך – 01182043. "זה לא ייאמן…כאן בטח קובעים את תאריך היעד…אבל איך קובעים לאן תגיע…" מלמל הנשיא. "נראה לי שכאן…" עונה לו מזכיר החוץ ומצביע על מפה עתיקה של העולם שנמצאה בצד ימין של התא וצמוד אליה חץ שמחובר לחוט דקיק. "ואיך מפעילים את זה?" "אין לי מושג".
לאחר כחצי שעה ביקש מר האקבי את רשות הדיבור:
– גבירותי ורבותיי, מטעמים של ביטחון לאומי ניאלץ לסיים עוד מעט. לצערי לא אוכל לענות על שאלות, אבל אני חייב להראות לכם דברים שידהימו אתכם עוד יותר. אני אקדים אומר שנושא מכונת הזמן והאדם שנמצא בתוכו נחקרו היטב בשבועות האחרונים. ג'ובאני נחקר ע"י מומחה בינלאומי לתקופת הרנסנס, והוא אכן נראה כנציג אותנטי של התקופה המרתקת הזאת.
ראש ה FBI העירה "הוא נמצא כאן". שון נבהל "מה??? ג'ובאני נמצא כאן?". "לא, האיש שחקר אותו". הקהל התחיל לצחוק. "מר דה-לה-רוקה, תקום בבקשה". הפרופסור עמד. הנשיא הגיב "אתה חקרת את גו'באני?", "כן, אדוני הנשיא", ענה הפרופסור בביישנות. "אז אני רוצה לחקור אותך אחר כך, אבל בצורה אחרת" חייך הנשיא. "אגב נפגשתי עם ג'ובאני, אמנם רק לכמה דקות, והוא נראה בן אדם חביב למדי. אני מניח שגם חברנו האיטלקים המכובדים ייפגשו איתו ויסתדרו איתו יותר טוב ממני."
– אוקיי, כבר נבהלתי, חשבתי שג'ובאני הסתנן בין האיטלקים כאן… נמשיך ברשותכם. ג'ובאני לבש בגדים של תקופת הרנסנס. הבגדים שלו נחקרו ע"י טובי המומחים ואין כאן שום זיוף. המסמכים שנמצאו עליו הם מסמכים אותנטיים. אגב, מכונת הזמן נהרסה כשהיא נחתה בהרי הרוקי. טובי המהנדסים שלנו הצליחו לתקן אותה בעזרת אותם מסמכים והיא פעילה במאת האחוזים, אבל אפילו הם לא הבינו עד הסוף את המנגנון המתוחכם שליאונרדו בנה. כל החומרים במכונה הזאת, ללא יוצא מן הכלל, הם חומרים מימי הרנסנס או מוקדם יותר. אין פה גרם אחד של חומר מודרני כלשהוא. ועכשיו הפצצה שאני מטיל כאן – אחרי שראינו שהמכונה עובדת, החלטתי לשים נפשי בכפי ולנסות לטייל בזמן בעצמי.
– מה??? אתה רציני? נפלטו כמה קולות במקהלה. אתה השתגעת??? אתה משחק באש! יכולת להיהרג!
– משוגע? אולי…אבל תשמעו, זאת היתה הרפתקה לא נורמאלית. עובדה…אני חי ובועט. אבל קודם כל אני רוצה שתדעו שטיילתי בזמן רק בעבר…בכוונה לא טיילתי בעתיד…בכל זאת אני מעדיף לא לדעת מה יקרה בעתיד…כמו שהשיר אומר "The future's not ours to see". כמו כן החלטתי לטייל בעבר בלי אף דבר מודרני, כדי שלא תהיה איזו שהיא עילה לעצור אותי על נסיעת דברים בלי לגאליים או כישוף או משהו כזה. אז לא לקחתי טלפון או מצלמה. וכדי להוכיח לכם שאכן טיילתי בזמן, אני רוצה להראות לכם משהו.
שון הוציא שקית עם חבילת עיתונים.
– מה אתם רואים פה? חבילות עיתונים חדשות מלפני שלושה ימים. אין פה עיתונים מצהיבים, אבל חכו עד שתראו את התאריכים והכותרות של העיתונים – זה העיתון הראשון של הניו יורק טיימס בשנת 1851. והנה העיתון הראשון של הוושינגטון פוסט ב 1877. והנה העיתון שמבשר על רצח הנסיך פרנץ פרדיננד בסרייבו שגרם למלחמת העולם הראשונה. והנה תחילת מלחמת העולם השנייה. והנה הטלת פצצת האטום על הירושימה. רצח קנדי. ההליכה על הירח. הפלת בניני התאומים. בשביל אורחנו האיטלקים, הנה העיתון הראשון של קוריירה דלה סרה ב 1876 ואחרון אחרון חביב, כמחווה לנשיא הישראלי שלנו – הנה עיתון בעברית שמבשר על הקמת מדינת ישראל ב 1948! בבקשה אדוני הנשיא, זה שלך.
שון הגיש את העיתון הישראלי "דבר" לידי הנשיא. הנשיא ממלמל בעברית "הוקמה מדינת ישראל". "זה פשוט לא ייאמן".
– חברים יקרים, אתם מוזמנים לראות את שאר העיתונים…לא להידחף, יש מספיק עיתונים לכולם. לגבי החוויות האישיות מהטיול בזמן – אני אכתוב על זה ספר…בטח זה יהיה בסט סלר…
כל שאר הנוכחים לקחו את העיתונים וקראו אותם בשקיקה – "וואו, תראה מה זה", "זה באמת משהו גדול", "זה סיפור ענק". לאחר שנרגעו מעט הרוחות פנה דובר הבית הלבן לנשיא.
– כבוד הנשיא, יש בעיה…עד עכשיו הצלחנו להסתיר את העניין הזה מהתקשורת. כי…איך נאמר…לא היינו בטוחים…אבל עכשיו שאנחנו יודעים שמדובר בסיפור הגדול של המילניום האחרון יש טעם להסתיר את זה? רק הבוקר תפסו שני עיתונאים מה ABC וה BBC שרחרחו מסביב…
– נהדר…מאיפה יהיו העיתונאים הבאים? מה CBC וה DBC?
– מצחיק מאד…אבל לדעתי אין טעם להסתיר את זה. יעלו על זה בכל מקרה.
– כן, הממזרים האלו…אני לא יכול לסלוח להם על הדחת דונלד טראמפ אחרי שנתיים בלבד בתפקיד…
– אדוני הנשיא, זה היה מזמן. תניח לזה.
– כן, פשוט גם אני שנתיים בתפקיד אז נזכרתי בזה, מה קרה…יודע מה…תן לתקשורת לעלות על זה…שיחשבו שהם עלו על זה לבד…
*
באותו ערב הופסקה המהדורה הרגילה של FOX לטובת חדשות מתפרצות תחת הכותרת
""A blast from the past:
"ערב טוב לכולם. אנחנו מפסיקים את המהדורה הרגילה לחדשות הדרמטיות ביותר ש FOX משדרת מאז ומעולם – לחדשות FOX נודע שכדור האש שפגע בהרי הרוקי לפני כשלושה שבועות לא היה מטאור, אלא לא פחות ממכונת זמן שהומצאה על ידי לא אחר מאשר ליאונרדו דה וינצ'י, גאון הרנסנס האיטלקי מהמאה ה 16. האיש שישב בתוך מכונת הזמן הוא העוזר האישי של דה וינצ'י, ג'ובאני ג'קומו דה פייטרו קפרוטי. הוא הגיע לארצות הברית היישר מרומא, היישר משנת 1515." במשך כל שעות היממה דיווחו כל רשתות התקשורת על התגלית המסעירה. כל האנשים הקשורים למכונת הזמן נהיו לכוכבי תקשורת מבוקשים. מעבר לכך, החלו ויכוחים בתוכניות האקטואליה – האם להשתמש במכונת הזמן על מנת להגיע לעבר, לשנות דברים, ועל ידי כך להשפיע על מהלך המלחמה לטובת העולם החופשי. טיעוני המצדדים היו: ממילא מדובר במלחמת הישרדות של תרבות העולם החופשי מול תרבות ברברית צמאת דם – וכל האמצעים כשרים על מנת להציג ניצחון. כי הפסד במלחמה הזאת הוא הפסד שהעולם לא יעמוד בו, הפסד שיעביר את כל העולם בחזרה לתקופת האבן, לתקופת קרח תרבותית ולהכחדת כל אוצר הידע האנושי שנרכש בעמל רב באלפי השנים האחרונות. טענות המתנגדים היו: שימוש במכונת זמן על מנת לשנות את ההיסטוריה לפי צרכים שונים היא התערבות בוטה במהלך ההיסטוריה, אי אפשר לשחק את אלוהים, התערבות במעשי העבר יכולה להשפיע על ההווה בצורה בלתי צפויה ומסוכנת. גם בין המצדדים היו ויכוחים קשים – מי אמור להתערב, לאיזה נקודת זמן לחזור, האם יש גבול למעשים שצריכים לעשות כדי להתערב, וכו'. הויכוחים התלהטו וחצו מקומות עבודה, מפלגות, ואף משפחות. דובר הבית הלבן הבטיח במסיבת עיתונאים שהנשיא יתייחס לעניין מכונת הזמן בנאום מיוחד לאומה שהוא מתכוון לשאת לרגל הקמת הקואליציה הבינלאומית.
*
"My fellow Americans, אני שמח להודיע שלאחר תקופה ממושכת, העולם החופשי מרים את ראשו ומתאחד נגד אימפריית הרשע המוסלמית שקמה על מנת לחסל את העולם המתקדם, התרבותי והנאור שהקמנו כאן בעמל רב במשך אלפי שנים. מדינות שונות תרמו את צבאם, תרבותם ומשאביהם על מנת להשיב מלחמה שערה לכוחות הרשע המאיימים להטביע את העולם כולו בנחשול של ברבריות ושנאה בשם האלוהים. אנחנו נפתח במלחמה חסרת פשרות במקום ובזמן המתאימים. אם יורשה לי לצטט את צ'רצ'יל – "נילחם בים ובאוקיינוס, נילחם בבטחה גוברת ובכוח גובר באוויר. אנחנו נגן על האי שלנו, ויהיה המחיר אשר יהיה. נילחם בחופים, נילחם בנקודות הנחיתה, נילחם בשדות וברחובות, נילחם בגבעות. לעולם לא ניכנע." והנה, דווקא בנקודת הזמן הזאת, איפשר לנו הגורל הצצה נפלאה וחד פעמית לעבר תקופה מיוחדת במינה, תקופה שבה אירופה שגשגה והתקדמה – תקופת הרנסנס. תקופה שבה הגיע אירופה לשיא פריחתה בימי הביניים, בעיקר בתחומי האמנות, התרבות והפילוסופיה. תקופה שמזכירה לכולנו כי אפשר ליצור אירופה אחרת, תרבות אחרת. לפני כחודש נחת בארצות הברית העוזר האישי של גאון הרנסנס ליאונרדו דה וינצ'י במכונת זמן שאותה המציא הגאון בעצמו. במשך הזמן הזה נפגשו איתו עשרות מומחים בתקופת הרנסנס, נציגי ממשלת איטליה הגולה וכן אני בעצמי. את כל המידע על התקופה שהצלחנו לקבל מהאיש הנפלא והמרתק הזה אנחנו נרכז באתר אינטרנט מסודר, שישמש אבן שואבת והשראה לחוקרים את דברי ימי הרנסנס ולכל מי שהרוח האנושית המתקדמת חשובה לו. לאחר דין ודברים עם חברנו האיטלקי, החלטנו שטוב יותר שהוא יוחזר כלאחר כבוד לזמן ולמקום ממנו הוא הגיע. ציידנו אותו בעיתונים של ימינו, בהמצאות טכנולוגיות פשוטות מתקופתנו, ואף במכתב אישי שכתבה נציגת ממשלת איטליה לליאונרדו דה וינצ'י. השימוש במכונת הזמן לצרכינו הוא עניין מפתה, אך ההשלכות יכולות להיות הרות אסון, ואל לנו להתערב במהלך ההיסטוריה. אני מאמין ביכולתה של האנושות הנאורה להביס את תרבות החושך והשנאה כפי שעשינו פעמיים בעבר. בהשראת התקופה שנחשפנו אליה בשבועות האחרונים, אני קורה למבצע הצבאי לשחרור אירופה והעולם כולו "מבצע רנסנס". כבן העם היהודי שהביא את בשורת החירות לעולם כולו דרך יציאת מצרים, שהביא את רוח הרנסנס בכל מקום אליו הגיע במהלך כל הדורות, אני גאה להיות מנהיג המבצע שיביא את בשורת החירות לעולם כולו גם בימינו אנו. במלחמת התרבות הזאת אנחנו ננצח. God bless the free world. God bless the Unites States of America".