222 יהונתן צוריה – תקציר הסאברדיט r/toysmove

תקציר הסאברדיט r/toysmove
בינואר 2007 מוקם הסאברדיט (פורום בתוך אתר רדיט) "צעצועים זזים" בידי המשתמש anderkillm. בתגובה הראשונה, הוא שוטח את אמונתו: הצעצועים שמסביבנו הם יצורים חיים שיכולים לזוז ויש להם מחשבה עצמאית. הוא מספר שהוא במאמץ לחשוף את הקונספירציה כבר זמן רב, ושלמד עליה מאביו. התגובה זוכה להיענות בינונית, רובה של "מאמינים" שזזו מפורום לפורום ועכשיו הגיעו גם לכאן. מדובר בקבוצה מקומית של כ-1,500 משתמשים למשך החודשים הראשונים.
לנוחיות המשתמשים, ander אוסף את העדויות לאורך השנים – בשלב זה, בעיקר גזרי עיתון ישנים מצהובונים, ראיונות עם אנשים במפעלי צעצועים שראו דברים מוזרים, וסרטוני וידאו באיכות נמוכה של צעצועים זזים (שרובם הופרכו על ידי הקהילה המדעית כמשחקי עריכה). רוב העדויות הן זכרונות ילדות של אנשים ש"בטוחים" שהם שמעו את הצעצועים שלהם מדברים אליהם או זזים או שנעלמו לזמן ואז לפתע צצו.
בשלהי 2008, הסאברדיט זוכה לפרסום, וזאת בעקבות משתמש מהפורום "Something Awful" שמתחזה לצעצוע וכותב בפורום שהוא צעצוע שמתעללים בו מדי יום והוא מבקש שיעזרו לו. בעוד שחלק מחברי הסאברדיט חשדנים, רובם הגדול קופץ על המציאה – רק בשביל למצוא את עצמם בדיחת היום של כל האינטרנט למחרת, כאשר המשתמש חושף שהכל היה בדיחה.
עם זאת, הפרופיל הגבוה שהביאה ההטרלה מביא עימו משתתפים חדשים רבים – חלקם טרולים שמנסים להטריל גם הם, חלקם צופים שרוצים לאסוף עוד פוסטים של משוגעים, וחלק אנשים סקרנים לחלוטין לגבי הנושא. קבוצה אחת, קטנה אך ראויה לציון, מגיעה מקבוצה של קונספירציה אחרת – "אנשי האמת" של פיגוע התאומים.
כמות האנשים הגדולה החדשה, הביאה להצעה הפשוטה שתוכיח אחת ולתמיד אם צעצועים זזים או לא: לשים מצלמות במשך 24 שעות בחדר עם צעצועים בבית אותו האנשים יעזבו, ולראות מה יקרה. המאמינים קפצו על המציאה, בטוחים בכך שיצליחו להוכיח את צדקותם. לצורך הניסוי הותקנו 5 מצלמות בחדרים שונים.
ב-4 מצלמות לא צולם כל שינוי או תנועה אצל הצעצועים. בחמישית, נצפתה בובה אחת נופלת על הרצפה.
הדעות בעקבות הניסוי היו חלוקות – אנשים מחוץ לפורום אמרו שהעובדה שהניסוי נכשל ברובו היא הוכחה לכך שאין דברים בגו, ואילו המאמינים נתלו במצלמה החמישית וה"נפילה" של הצעצוע, ושנחת בדיוק מחוץ לפריים. ההוכחה שלהם הייתה כשכאשר בעל הבית חזר וצילם את הצעצוע על הרצפה – זה לא מסתדר עם איך שהבובה נפלה במציאות, והגפיים שלה אמורים להיות במקומות אחרים.
לויכוח הישן והידוע, בין המלגלגים למאמינים, מצטרף לפתע קול חדש: משתמש בשם fork טוען שהיהודים נמצאים מאחורי שיבוש הניסוי. בהתחלה, חברי הקהילה לא מבינים את הקשר לנושא. חלק מניחים שמדובר בבדיחה. אך fork רציני לחלוטין. הוא מסביר שכחלק מהקונספירציה הבינלאומית, יהודים יצרו צעצועים בעלי תודעה שיאספו מידע על בתים וישלחו אותו אליהם על מנת שיוכלו לשלוט באנושות בצורה טובה יותר, ושבהתחלה הוא לא האמין לעניין הצעצועים, אך זה מסביר את 9/11 בצורה מושלמת, וכך הוא השתכנע.
Fork, כתוצאה מהפוסט הזה, נבלם מהסאברדיט. זאת היא הפעם הראשונה שדבר שכזה קורה. קבוצה מעטה של אנשים בפורום קוראת למהלך סתימת פיות. Ander מבהיר שלא ייתן יד לאנטישמיות בסאברדיט שלו, שכן גיסו הוא יהודי ואינו "מנסה להשתלט על האנושות", וכן שהוא לא מאמין שצעצועים יכולים לעשות פיגוע נוראי כמו 9/11.
לעומת זאת, פרקטיקה חדשה נולדה, ובה רבים מהקבוצה שנשארו בה (רובם ככולם סמויים ולא מביעים הזדהות בפועל, ורק מעודדים חשדנות) מציעים לאנשים להמשיך לחקור את הנושא "בפרטיות", לאנשים סקרנים, וממשיכים בעקשנות לטעון שאם הצעצועים חיים – אזי מישהו נמצא מאחוריהם, ומשתמש בהם. Ander מוחק את רוב התגובות, ומזהיר חלק מהמגיבים להפסיק להפיץ, לדבריו, "תיאוריות קונספירציה מגוחכות". האירוניה לא חומקת מרבים ממשתמשי האינטרנט, שמצלמים את השיחה ומשתפים אותה עם שלל כיתובים מעליבים.
ההצלחה החלקית של ניסוי המצלמות גרמה לכך שרבים ערכו ניסויים ביתיים ברמתם, מחוץ לקבוצה – חלק כדי להוכיח בצורה חד משמעית לעצמם את הנושא, חלק כדי לזכות בתשומת לב ביוטיוב, וחלק כי זה כבר נהיה טרנד. גם כאן, היה קשה לקבוע תוצאות חד משמעיות – רבים הודו שהם שיחקו עם התוצאות וערכו אותן, אצל רבים לא זז אף צעצוע, ואצל חלקים הייתה תזוזה כמו נפילה או משהו שלכאורה יכול להתפרש עם הסבר טבעי. סרטונים רבים נותחו לרמת הפריים הבודד, ונולדו ויכוחים האם הבובות "מצמצו", "הנידו אצבע" ושלל דברים. לא נולדו מכל הניסויים הללו תוצאות חד משמעיות.
פופולריות הסאברדיט דחפה את התופעה אל עוד קהלים, וסרט תיעודי שנעשה על התופעה עבור ערוץ ההיסטוריה מגביר את החשיפה אליה, ומוליד את המם "TOYS DID IT". שימוש כמעט מיידי של המם מתרחש, במקביל באירוניה ולא באירוניה – לגבי אסון התאומים. בשלב זה, ander מגלה כי רבים מהקהילה "מפלרטטים" עם הרעיון שיש קשר בין שני הנושאים. הוא כותב, בשנית, פוסט שאומר שכל מי שיקשר בין שני הנושאים באופן גלוי או סמוי, ייחסם. מרבית מהמגיבים, במפגן נדיר של חוש הומור, רושמים "TOYS DID IT". הקהילה נושמת לרווחה.
המחלוקת סביב הסרטונים מולידה תת-קבוצה שמנסה להסביר בצורה מלאה את הסרטונים ומגיעה למסקנה הבאה: חלק מהצעצועים זזים, אך לא כולם. הסאברדיט מכיל את הקבוצה לזמן מה, אך לאחר האשמות והשמצות, ander מכריז שהסאברדיט הוא רק לאנשים שמאמינים שכל הצעצועים זזים, ואנשי ה"צעצועים הנבחרים" מוזמנים להקים סאברדיט משלהם, אליו הוא מוכן, מרוחב ליבו, לקשר בפוסט הנעוץ. תת-הקבוצה זזה ל- r/sacredtoys, וכל הנושא נהפך ללעג בקרב עוקבי ומטרילי הקבוצה.
רבים מחברי הקבוצה שהרגישו שהם מושתקים בסאברדיט ה"ראשי", לעומת זאת, מוצאים אוזן קשבת במיוחד בקהילת ה"צעצועים הנבחרים", והם דוחפים את הקבוצה "לשאילת שאלות" –בהתחלה סביב אסון התאומים, אך לאורך הזמן השאלות מתחילות לקבל בגוון קצת אחר כמו "מדוע לנוצרים נותנים מתנות וצעצועים בחג המולד ואילו אצל יהודים המנהג לא קורה". הגישה הפתוחה של מנהלי הסאברדיט שנפתח, כמו השאלה מהו "צעצוע נבחר", הופכים את הקהילה לקהל עם נטייה לאנטישמיות ובין הספקנים, אנשי 9/11 והאנטישמים שמגלים כר פורה לאנשים שישמעו את הרעיונות שלהם. הסאב רדיט מתמלא אט אט עם יותר ויותר קולות דומים.
לקראת 2011, משתמש בשם ythistho העלה שאלה שפרצה את גבולות הסאברדיט וחוללה מהומה – "מהו צעצוע". מעבר לרעיון הפילוסופי, לשאלה היו השלכות פרקטיות על הקבוצה – האם כל דבר שמשחקים איתו הוא צעצוע? כל דבר שקוראים לו בשם? כל דבר שנמכר? האם משהו יכול "להפוך" לצעצוע?
השאלה הוציאה את חברי הקבוצה לרחובות ולנסיונות להפוך חפצים דוממים לצעצועים – מקלות, אצטרובלים, דפים ריקים, קופסאות פיצה, ואחד מהם אף הגדיל לעשות והעמיד פנים שתמרור ברחוב שלו הוא צעצוע.
גם הפעם, התוצאות לא היו חד משמעיות. בעוד שהחפצים הדוממים נשארו דוממים, רבים טענו לתופעות מוזרות שהתרחשו בעקבות ההתנהגות שלהם: תאונת דרכים ברחוב שבו התמרור-צעצוע אירעה ובה הנהג טען "לא ראה את תמרור האין כניסה", חפצים דוממים שבורים שהיו שלמים בפעם האחרונה שראו אותם, וחפצים שנראו שזזו ממקום למקום.
קהילת "צעצועים נבחרים" לועגת לניסיונות האלה, ורואה בהם הוכחה ניצחת לנכונות התיאוריה שלהם.
ניסוי אחד שזוכה לתשומת לב רבה הוא סביב מישהו שמנסה להפוך הר שלם לצעצוע. הוא חונה מחוץ להר, משחק איתו ומנסה להפוך אותו לצעצוע. לאחר שכמה משפחות שיצאו לקמפינג בהר מתלוננות עליו והמשטרה מעיפה אותו, הדבר עולה לסאברדיט, וכתגובה עולה שוב המם "TOYS DID IT". כתגובה למם, עולה שאלה תמימה מצד אחד המשתמשים שאומר "זה רק אני, או שיש מלא אנטישמים בקטע של המם הזה? מה העניין?" .
כתגובה לשאלה, יש התעניינות לגבי ההאשמה הזאת, והמשתמש מראה לא פחות מ-30 מקרים בהם עניין הצעצועים מוזכר בהקשרים אנטישמיים. רבים מהאנשים שעושים את ההקשר, שייכים לפורום "צעצועים נבחרים".
כתוצאה מהגילוי, היחסים בין שתי הקהילות הולכים ומחמירים, ו-ander מסיר את הקישור לסאברדיט התגובה הראשית. הדבר גורר "מלחמה" קלה של השמצות, קללות, גידופים שגורמת לחסימות רבות. חלקם אף תוקפים את המשתמשים בפלטפורמות אחרות לאחר שהם מזהים אותם. אנשי "צעצועים נבחרים" שולחים איומי אונס, רצח, וכרזות אנטישמיות לחלק מהמשתמשים הבולטים של הפורום האחר וגורמים להפרדה מוחלטת בין שתי הקבוצות.
שיא המלחמה מגיעה בהאשמה של ander כעובד שטן, חלק מהקונספירציה והאילומניטי, שנשלח לרגל אחרי מי שגילה את האמת, והוא משתתף בטקסים סודיים של יהודים פגניים (כך במקור) בהם רוצחים ילדים ומעבירים את הנשמה שלהם לצעצוע. המשתמש הנ"ל נחסם, וההודעה שלו נמחקת מפורום "צעצועיםזזים". ההודעה עוברת לפורום "צעצועים נבחרים", שם היא זוכה לתהודה והופכת לאחד מהפוסטים עם הכי הרבה "הצבעות מעלה" (לייקים ברדיט).
הדבר גורם לעזיבה מהסאברדיט, הן בגלל ההתקפות והן בגלל שאנשים לא רוצים להיות מזוהים עם האנטישמיות, ההאשמות בשטניזם והנאצות. הגרעין שנשאר הוא ברובו עדיין אנשים "רכים", אך רבים מהם מוצאים את עצמם מותקפים ומתויגים כאנטישמים, ומוצאים את עצמם מסבירים שלא כך המצב. חלקם מרגיש שהמתקפה עליהם מאשש שיש כאן קונספירציה רחבה יותר שכוללת את הממשל.
ב-2012, פורום "צעצועים נבחרים" סיים לערוך את הרשימה שלו של איזה צעצועים זזים ואיזה לא. רוב הצעצועים החשודים בתזוזה הם צעצועים אריים למראה. הרעיון שדוחפים החלקים האנטישמים של הקבוצה הוא שהיהודים מקנאים במראה הארי, ויודעים שהוא זה שמושך את הקונים הרבים ביותר, ועל כן הם משתמשים בצעצועים בעל המראה הזה לרגל אחר הגויים.
ב-2013, עדות חדשה נכנסה לסאברדיט ויצרה מחלוקת. הקלטת טלפון של פרבי מאיים על אדם שנהג להתעלל בו יצאה לרשת, ועוררה, שוב, את הסאברדיט. חלקים רבים טענו שאפשר לזייף הקלטה בקלות מדי, חלקים אחרים טענו שאדם מתעלל בבובות לא יעשה דבר כזה (ההקלטה לא הייתה של אדם מהסאברדיט, אלא הודלפה מגורם לא ידוע), אבל עיקר העניין היה בהבנה שאם הם צודקים וההקלטה נכונה – אז יש לכל האנושות התנצלות גדולה לעשות לצעצועים, בהם הם התעללו לאורך השנים. רבים סיפרו כיצד התחילו להגיב בצורה רגשית עמוקה לילדים הקטנים שלהם שזרקו צעצועים או תקעו אותם אחד בשני. אחד מהם אף נפרדה מבעלה לאחר שהוא לא הסכים שתצעק על הילדים שלהם ככה.
הבנה זאת לא מגיעה ל"צעצועים נבחרים", בלשון המעטה. אנשי הסאברדיט מעלים צעצועים כרותי ראש בעוד צוחקים עליהם. בצורה כמעט רשמית, "צעצועים נבחרים" מתחילים להאמין בצורה אקסלוסיבית שצעצועים לא רק חיים – אלא מרושעים ושישנה מלחמה סודית בין בני האדם והצעצועים, שהם משתפי פעולה של הממשל או קבוצה סודית ששוקקת לשלוט בעולם (או כבר שולטת בו). לא כל האנשים בקבוצה אנטישמים, אך בניגוד לקבוצה המקורית, שם מתייחסים לרעיון שהצעצועים זזים בחיוך או באופטימיות – "נבחרים" הפכו בצורה כמעט רשמית את הצעצועים לאויבים שיש להשמיד.
ב-2014, פריצת דרך נוספת אירעה כאשר הסאברדיט גילו שלכאורה, הצבא גם הוא בודק את האפשרות שצעצועים הם יצורים חיים – וזאת על מנת לפתח צבא של יצורים שלא ניתן להרוג בצורה קונבציונאלית והינו בעל תודעה מפותחת. הצבא הכחיש שהוא עורך ניסויים כאלה, אך ההדלפה (תמונה של עשרות צעצועים מסודרים בשורות באחד מבסיסי חיל האוויר) גרמה לאנשי הפורום לרדוף לאחר האמת, להפגין מחוץ לבסיסים צבאיים ולשלוח מכתבים לקונגרס. שנה לאחר מכן, אחד מהמועמדים הרפובליקנים לנשיאות יעשה היסטוריה בכך שיהיה המועמד הראשון שיתייחס לתופעה בטלוויזיה תקשורתית ברצינות ויגיד "האם צעצועים חיים? אני לא יודע. צריך לבדוק את זה".
בשביל רבים מקבוצת "נבחרים", הרעיון הזה היה ברור מראש. הם כבר למשך שנים אומרים שהצבא קנה את הצעצועים האלה מהיהודים על מנת ליצור צבא על אנושי שמסתנן לבתים ומחכה לפקודה. רבים מהתגובות קוראות בגלוי לשרוף את כל הצעצועים, או כל דבר שיכול להיחשב צעצוע, על מנת שהממשלה לא תוכל לעקוב אחרייך.
בשלהי 2014, מטורף נכנס לחנות צעצועים באטלנטה, שולף רובה אוטומטי, יורה לכל עבר בעודו צועק "הצעצועים שולטים לכם במוח", ולאחר מכן מצית את החנות (ואת עצמו) באש. האירוע היה טרגדיה נוראית ולאומית, ובה נהרגו כ-12 ילדים ועוד 10 מבוגרים.
כתוצאה מכך, ander, אז עדיין הקול הכי קולני ויציב בקהילה, מודיע לפתע על פרישתו מהקהילה. הוא מוסיף ואומר שהוא מערער על האמונה, שהגיע הזמן לעזוב ולהתבגר ושהוא מפציר בכולם לעשות זאת, ושהקבוצה שבה הוא היה גאה אחראית לדברים שהוא לא יכול לשאת באחריות אליהם. לדבריו, הוא לא מוחק את הסאברדיט רק בגלל שהקהילה בה יקרה לליבו ועזרה לו בתקופות קשות, אך כולם ירוויחו מכך שימצאו לעצמם תעסוקה אחרת. את ניהול הסאברדיט תפסו 4 אחרים.
מה שנתפס עד אז כשעשוע לא מזיק, הפך באחת למשהו רעיל, קטלני ובעל השלכות ממשיות. לאחר בקשות חוזרות ונשנות על ידי מספר גורמים, "צעצועים נבחרים" נמחקה על ידי רדיט, ורבים מפליטיו חוזרים ל"צעצועיםזזים", הפעם בלי הקפדנות של מייסד הסאברדיט שדואג למחוק פוסטים עם רעיונות קונספירטיביים.
במהרה, הרעיונות הרעילים מוצאים את דרכם לסאברדיט הראשי. 4 המנהלים לא מתואמים לחלוטין בתגובה אליהם – חלקם מגיבים בחומרה, חלקם מזהירים וחלקם מגיבים באדישות. חלק מהמגיבים הישנים אף מאשימים אותם בשיתוף פעולה עם האנטשימיות הזאת, דבר שגורר חסימה של חלק מהמשתמשים הישנים בעקבות ויכוחים פנימיים.
לקראת בחירות 2016, רבים מהפורום קוראים להצביע למועמד הרפובליקני, שכן הוא יחשוף את האמת מסביב לצעצועים ויראה שהכל קונספירציה (וחלק אומרים בבירור: קונספירציה יהודית). הסאברדיט ממשיך לנוע ימינה מבחינה פוליטית, למרות ניסיונות בלימה של מגיבים ותיקים ומנהלים. התגובות בפורום נהפכות לגזעניות יותר, מיזוגניות יותר, ובכלליות הפורום שינה כמעט לחלוטין את עורו.
Ander חוזר לסאברדיט בפוסט אחרון ומתנער לחלוטין מהתנועה. הוא קורא למנהלים לסגור את הפורום, ואומר שעניין הצעצועים הלך ותפס עניין שולי, והקבוצה הפכה כמעט אקסקלוסיבית לקבוצת שנאה. הוא אף מתראיין לרשת חדשות בנוגע לנושא.
התוצאה המיידית היא תקיפה שלו ברשת על ידי קבוצות מהימין, ובעיקר מ"צעצועים נבחרים" לשעבר. 2 מהמנהלים עוזבים בעקבות הודעתו של ander. השניים הנותרים מנסים לנהל את הפורום באיזון כלשהו, ומנסים להחזיר את הסאברדיט לפעילות המקורית שלו עם סרטונים חדשים והוכחות חדשות לקיומם של צעצועים זזים. באופן כמעט יומי, עולות תמונות של צעצועים כרותי ראש והכיתוב "אותי אתם לא תנצחו".
ב-2017, מתרחשות שלושה תקיפות בחנויות צעצועים. המתקיפים מתמקדים בצעצועים, אך פוגעים גם בילדים ובמוכרי החנויות שמנסים לעצור אותם.
קבוצה בתוך הפורום רואה את הניסיונות לעצור את משמידי הצעצועים כפגיעה וצנזורה מארגנת הפגנה גדולה מחוץ לחנות דיסני מקומית, בה "יכריחו אותם לחשוף את האמת".
ההפגנה מושכת אליה באזור ה-200 אנשים. הם זורקים דברים על החנות, צועקים סיסמאות נגד צעצועים, יהודים, שחורים, ושאר קבוצות. ההפגנה גוררת הפגנת נגד, ובעימותים בין הצדדים נפגעים שלושה מפגינים – כולם מהפגנת הנגד. הדעה הרווחת היא, שהעימותים נעשו במכוון מצד הפגנת אנשי הצעצועים.
באוגוסט 2017, המנהלים מודיעים שקיבלו הודעה ממנהלי רדיט, שעל הפורום להפסיק בצורה מיידית עם "תגובות השנאה" אחרת הפורום יימחק.
בעקבות ההודעה, התגובות רק מחריפות.
בדצמבר 2017, הפורום r/toysmove נסגר. הוא היה בן 10 במותו.
פליטי הפורום האלימים מצאו בית חם בשלל אתרי קונספירציות שונים, שמואשמים באופן תדיר באנטישמיות. פליטי הפורום האחרים עברו לקהילות סגורות וסודיות, ועל פי עדותם, "חיוביות". Ander, אנדרו ויצק, כשנשאל על הנושא אומר שהוא "עדיין מאמין שצעצועים כאן כדי לתמוך בנו ולעזור לנו", אך לא אומר יותר מזה.
הצבא ממשיך להכחיש שהוא משתמש בצעצועים במשימות צבאיות מסווגות.